• Majowe święta

            Zbliżają się dwa ważne święta narodowe: 2 maja - Dzień Flagi oraz obchody 233 rocznicy uchwalenia przez Sejm Czteroletni Konstytucji 3 Maja - Ustawy Rządowej uchwalonej 3 maja 1791 roku reformującej ustrój I Rzeczypospolitej. Konstytucja ta była pierwszym takim aktem w Europie i drugim na świecie po konstytucji amerykańskiej przyjętej cztery lata wcześniej.

            „Wszelka władza społeczności ludzkiej początek swój bierze z woli narodu” – głosiła Ustawa Rządowa. Chociaż obowiązywała krótko i nie mogła w trwały sposób przyczynić się do zreformowania ustroju Rzeczypospolitej, stała się ważnym symbolem, a rocznica jej uchwalenia – świętem narodowym.

            Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej został ustanowiony przez Sejm RP w 2004 r. Miało to związek m.in. z tym, że 2 maja 1945 r. flaga biało-czerwona została zawieszona w zdobytym przez aliantów Berlinie na Reichstagu oraz na Kolumnie Zwycięstwa. Święto wyraża szacunek dla flagi i ma propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.

            1 maja 2024 roku też jest ważną datą w historii Polski. Dokładnie 20 lat temu Polska została członkiem Unii Europejskiej.

          • Goście, goście!

            W piątek 19 kwietnia br. naszą szkołę odwiedziła delegacja z Finlandii. Byli to  nauczyciele i dyrektor szkoły z Brandö Gymnasium Upper Secondary School z  Helsinek. Celem wizyty było poznanie szkoły Mistrzostwa Sportowego z  Warszawy, jej uczniów i funkcjonowanie jako odpowiednik o podobnym profilu helsińskiej placówki. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele ciała pedagogicznego oraz uczniowie klas 1,2 i 3. Nasi goście poznawali naszą szkołę i  rozmawiali z uczniami o ich sukcesach sportowych i nauce w szkole. Być może ta wizyta zaowocuje w przyszłości współpracą między naszymi szkołami.

          • Żółty żonkil jako symbol zbiorowej pamięci

            19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. W rocznicę powstania przychodził pod pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami i tak narodził się symbol tego wydarzenia. W tym roku obchodzimy 81 rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.