• Goście, goście!

            W piątek 19 kwietnia br. naszą szkołę odwiedziła delegacja z Finlandii. Byli to  nauczyciele i dyrektor szkoły z Brandö Gymnasium Upper Secondary School z  Helsinek. Celem wizyty było poznanie szkoły Mistrzostwa Sportowego z  Warszawy, jej uczniów i funkcjonowanie jako odpowiednik o podobnym profilu helsińskiej placówki. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele ciała pedagogicznego oraz uczniowie klas 1,2 i 3. Nasi goście poznawali naszą szkołę i  rozmawiali z uczniami o ich sukcesach sportowych i nauce w szkole. Być może ta wizyta zaowocuje w przyszłości współpracą między naszymi szkołami.

          • Żółty żonkil jako symbol zbiorowej pamięci

            19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. W rocznicę powstania przychodził pod pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami i tak narodził się symbol tego wydarzenia. W tym roku obchodzimy 81 rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.

          • WYBORY DO MŁODZIEŻOWEJ RADY DZIELNICY MOKOTÓW

            NIC O NAS BEZ NAS!

            Za nami dzień wyborów na Radnego do Młodzieżowej Rady Dzielnicy Mokotów w naszej szkole. Wybory poprzedził apel, na którym zostały przedstawione zasady głosowania i harmonogram, a kandydaci zaprezentowali swoje programy.

             

            Wybory wygrała Pola Michalska - na którą oddano 70% głosów. Gratulacje dla Poli, która będzie reprezentować naszą szkołę w radzie szkół dzielnicy Mokotów. Powodzenia!

             

            Uzyskanie mandatu Radnego MRDM to wyjątkowa okazja, aby aktywnie uczestniczyć w życiu społeczności uczniowskiej i reprezentować szkołę przed władzami lokalnymi oraz innymi instytucjami. Młodzieżowi radni składają propozycje projektów dotyczących ich potrzeb, opiniują przedsięwzięcia, które dotyczą młodych ludzi, zabierają głos w sprawach dla nich ważnych. Organizują również działania kulturalne, edukacyjne oraz sportowe na Mokotowie. Angażują się w akcje charytatywne. Teraz możemy, jako szkoła, dzięki pomocy naszego przedstawiciela, mieć realny wpływ na to, co się dzieje na Mokotowie, podzielić się swoim spojrzeniem na dzielnicę  z innymi i stworzyć coś nowego.

          • Apel dotyczący tolerancji

            22 marca odbył się w naszej szkole krótki apel poświęcony tolerancji. Uroczystość została przygotowana przez uczennice i uczniów klasy 1 c i 1 a pod kierunkiem wychowawczyń. Społeczność szkoły miała możliwość zapoznania się z podstawowymi pojęciami związanymi z tolerancją - definicje, przykłady, uczniowie obejrzeli też krótką scenkę rodzajową oraz wysłuchali apelu w różnych językach.

          • „REALNY WPŁYW”

            Debata Młodzieżowej Rady Dzielnicy Mokotów

             

            5 marca w Domu Kultury KADR miała miejsce debata Młodzieżowej Rady Dzielnicy Mokotów, którą prowadzili młodzi radni z mokotowskich szkół średnich, a przewodniczyli RAFAŁ MIASTOWSKI – Burmistrz Dzielnicy Mokotów i KRZYSZTOF SKOLIMOWSKI – zastępca Burmistrza Dzielnicy Mokotów.

            Na debatę zostali zaproszeni przedstawiciele poszczególnych szkół z terenu Mokotowa.

            Naszą szkołę reprezentowali POLA MICHALSKA z klasy 3b, PAWEŁ MICHALSKI z klasy 4a i opiekun Samorządu Szkoły p. Agnieszka Krzykowska.

            Debata odbyła się w ramach projektu „Realny wpływ”, którego ideą jest wzmocnienie wkładu warszawskich samorządów uczniowskich w rozwiązywanie problemów i wspieranie potrzeb społeczności lokalnej w czterech wybranych przez młodzież obszarach: infrastruktura, zmiany w szkołach, zieleń i organizacja wydarzeń. Debata stała się idealną okazją, aby wspólnie przedyskutować szczegółowo powyższe zagadnienia w formie warsztatów World Cafe, zaproponować własne pomysły i rozwiązania. Każdy uczestnik miał szansę wypowiedzieć się i odnieść do przedstawianych propozycji, a pomocą służyli doświadczeni mentorzy, którzy koordynowali przebieg debaty. Do dyskusji włączali się na bieżąco Pan burmistrz oraz Pan zastępca burmistrza, który podsumował spotkanie i zadeklarował, że głosy młodzieży zostaną dokładnie przeanalizowane, a wybrane projekty poddane realizacji.

            Uczniowie naszej szkoły, Pola i Paweł, zasługują na dużą pochwałę za aktywny i merytoryczny wkład w dyskusję.

          • Apel dotyczący zasad bezpieczeństwa

            23.02.2024 r. odbyły się zajęcia dotyczący zasad bezpieczeństwa w sytuacji zagrożenia. Uczniowie obejrzeli film instruktażowy dotyczący przygotowania plecaka ewakuacyjnego. Szczególną uwagę zwrócono na przekazanie uczniom niezbędnej wiedzy i umiejętności, które mogą się przydać w sytuacji konieczności szybkiego opuszczenia szkoły lub miejsca zamieszkania. Uczniowie z dużym zainteresowaniem uczestniczyli w zajęciach.

          • Wilanowska Giełda Szkół

            22 lutego w Szkole Podstawowej nr 358 im. hetmana J. Zamoyskiego w warszawskim Wilanowie odbyła się Wilanowska Giełda Szkół. Patronat nad tym wydarzeniem objął Burmistrz Dzielnicy Wilanów Pan Ludwik Rakowski. W tym dniu uczniowie klas ósmych szkół podstawowych mogli zapoznać się z bogatą ofertą szkół średnich. Nasze stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród przyszłych kandydatów klas pierwszych.  

          • Szkolny apel dotyczący uzależnień

             

             

            W dniu 2 lutego 2024r., odbył się szkolny apel, na którym uczniowie klasy 3b przedstawili prezentację multimedialną na temat szkodliwości stosowania używek pod tytułem:

            „NIE BĄDŹ NIEWOLNIKIEM UZALEŻNIEŃ”.

            Uczniowie ze wszystkich klas mieli okazję do przemyślenia jakie zagrożenia niesie ze sobą stosowanie nawet najmniejszych ilości substancji uzależniających i jakie są konsekwencje, wydawałoby się, niewinnych pierwszych prób czy eksperymentów ich zażywania. Uleganie modzie, chwilowej zachciance, czy presji rówieśniczej może prowadzić do uzależnienia, z którym wielu toczy walkę przez całe życie. Ma ono wpływ na wyniszczenie organizmu w sferze zarówno fizycznej jak i psychicznej; wywołuje szereg poważnych chorób i nieodwracalnych zmian w organizmie człowieka, doprowadzając często do przedwczesnej śmierci. Negatywne skutki oddziałują na życie społeczne człowieka, cierpi otoczenie, a tragedię przeżywa najbliższa rodzina.

            Używki zabijają, dlatego warto przemyśleć te kwestie jeszcze raz:

             

            Każda osoba uzależniona początkowo zaprzecza swoim   problemom z uzależnieniem.

             

            Uzależnienie to ciężka choroba i walka na wielu frontach.

             

            Nie daj się, nie zmarnuj swojego życia!

             

            Pozostań wolnym człowiekiem.

             

            Bądź asertywny i stanowczy.  Nie wstydź się mówić „nie”.

             

             

          • II SZKOLNA GALA SPORTU – podsumowanie 2023 roku

            II Szkolna Gala Sportu na Najlepszego i Najpopularniejszego Sportowca CLXIV LO MS w Warszawie już za nami.  W czwartek, 8 lutego 2024 roku w budynku liceum, na uroczystej gali zgromadzili się przedstawiciele władz dzielnicy Mokotów, pracownicy Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Pan Radosław Piesiewicz, profesorowie i doktorzy z zaprzyjaźnionych uczelni AWF, WSEWS, przedstawiciele związków sportowych, prezesi klubów sportowych, sportowcy, artyści, rodzice, uczniowie, nauczyciele i trenerzy. Galę zorganizowało CLXIV Liceum Ogólnokształcące Mistrzostwa Sportowego. To już druga edycja Gali, która pewnie na stałe wpisze się w szkolną tradycję.

            Podczas Gali podsumowano sportowy rok i ogłoszono wyniki drugiego plebiscytu na najlepszego i  najpopularniejszego sportowca 2023 roku. Wydarzenie było doskonałą okazją do  wyróżnienia  zarówno  uczniów naszego liceum, jak i podziękowania trenerom za ich osiągnięcia!

            Zwycięzcami w poszczególnych dyscyplinach i kategoriach zostali:

             

            Piłka nożna

            Najlepszy bramkarz

            Michał Sobota

            Najlepszy obrońca

            Kacper Król

             Najlepszy pomocnik

            Paul Saunders

            Najlepszy napastnik

            Maksim Konanau

             

            Szermierka

            Najlepszy szpadzista

            Wojciech Marczak

            Najlepsza szpadzistka

            Maria Ciszczoń

             

            Łyżwiarstwo szybkie

            Wiktoria Dąbrowska

             

            Piłka ręczna

            Najlepszy piłkarz ręczny

            Piotr Borkowski

             

            Pływanie

            Najlepszy pływak

            Dmytro Yevdokymov

            Najlepsza pływaczka

            Michalina Jasińska

            Ratownictwo wodne

            Najlepszy ratownik

            Heorhii Metlytskyi

            Najlepsza ratowniczka

            Sofiia Shvets

            Najpopularniejszy trener

            Magdalena Olszewska

             

            Najpopularniejszy w murach szkoły w opinii pracowników i uczniów liceum

            Maksim Konanau

             

            Najpopularniejszy w opinii internautów

            Zofia Taraszkiewicz

             

            Galę uświetnił występ muzyczny Bartosza Szczęka – artysty i absolwenta liceum, Łukasza Drapały - finalisty The Voice of Poland oraz występ dziewcząt z drużyny LDA CHEER TEAM, która ma na swoim koncie wiele mistrzowskich tytułów oraz stawała na podium cyklu Pucharu Polski Polskiego Związku Sportowego Cheerleadingu. Wyjątkowy występ dziewcząt został odebrany z entuzjazmem.

            II Szkolna Gala Sportu choć przeszła już do historii to na pewno na długo będzie wspominana jako fantastyczne, niecodzienne wydarzenie szkolne.

             

          • DRAGI DONIKĄD

             

            W dniu 31.01.2024 roku uczniowie naszej szkoły, w ramach programu „Klasa w Warszawie, Warszawa z klasą” obejrzeli spektakl w Teatrze Kamienica pod tytułem „Dragi donikąd”.

            To swoista analiza problemu jaki stanowią „narkotyki przyszłości”, a także studium współczesnego społeczeństwa.

            Używki stają się pretekstem do rozmowy o dorastającym pokoleniu, o zaniku wartości oraz o degradacji, której są symbolem. Sztuka składa się z siedmiu odsłon, siedmiu stopni w ciągu których obnażona zostanie brutalna prawda na temat samych dopalaczy oraz motywacji społecznej, która stoi za dopalaczami. Młodzież przyjęła sztukę z entuzjazmem, która w  sposób przystępny i ciekawy przekazuje wiedzę na temat zagrożeń jaką są dopalacze – narkotyki pokolenia. 

             

          • Studniówka 2024

            Sezon studniówkowy w Warszawie trwa w najlepsze. W niedzielę, 14 stycznia odbył się długo wyczekiwany bal studniówkowy dla uczniów naszego liceum. Młodzi bawili się w pięknym, klimatycznym miejscu Forteca – Kręgliccy. Dla młodych ludzi studniówka to wciąż bardzo ważny moment. Czasami przygotowują się do tego wieczora tygodniami. Wytworne kreacje, uroczysty polonez, wzruszenia przy podziękowaniach dla nauczycieli i rodziców oraz... szampańska zabawa na parkiecie do białego rana. Takie wspomnienia zostają na całe życie.Teraz czekamy do maja na najważniejszy egzamin - egzamin dojrzałości.

            POLONEZ

             

            PODZIĘKOWANIA I WSPÓLNA ZABAWA

          • Wigilia szkolna

            20 grudnia w naszej szkole odbyła się wigilia klas. Wszyscy zgromadzili się na korytarzu i wspólnie przy zastawionych stołach spotkali się przy poczęstunku, który sami przygotowali. Pani Dyrektor złożyła wszystkim uczniom życzenia spokojnych świąt oraz odpoczynku i nabierania sił na nowy rok. Wigilia klas miała na celu umocnić wspólnotę szkolną wszystkich uczniów. Upłynęła w wesołej atmosferze. Pomysł wspólnej wigilii dla wszystkich klas okazał się bardzo dobry i prawdopodobnie wpisze się w naszą szkolną tradycję.