• Ogólnopolski Konkurs Języka Angielskiego XXII edycja

Miłośnicy języka angielskiego w szkołach ponadpodstawowych mają okazję zgłosić się do kolejnej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Języka Angielskiego ENGLISH HIGH FLIER. Konkurs odbędzie się 7 grudnia 2023 r. w macierzystych szkołach uczniów. Konkurs jest organizowany w ramach programu edukacyjnego Łowimy Talenty, który jest formą wsparcia szkół w zakresie odkrywania i rozwijania uzdolnień dzieci i młodzieży. Inicjatywa promuje talenty i osiągnięcia uczniów oraz pomaga im kształtować ważne kompetencje osobiste. Dla uczniów szkół ponadpodstawowych konkurs będzie testem wielokrotnego wyboru. Materiał językowy ujęty w testach konkursowych uwzględnia wymagania określone podstawą programową. Na stronie www.jersz.pl można bezpłatnie pobrać arkusze zadań z lat ubiegłych.
            Konkurs promuje i premiuje osiągnięcia uczniów i ich szkół poprzez wręczanie nagród i dyplomów wyróżnień.

Zawody mają miejsce tylko raz – 7.12.2023 r. w godz. 13:00 - 14:00 (45 minut - test, 15 minut - sprawy organizacyjne).

• Sukces naszej uczennicy w Pucharze Świata Juniorów!

Znakomicie rozpoczął się sezon 2023-24 dla polskich łyżwiarzy szybkich startujących w Pucharze Świata juniorów. Podczas zawodów odbywających się w Baselga di Pine na najwyższym stopniu podium w rywalizacji na 1 000 metrów stanęła nasz uczennica Wiktoria Dąbrowska.

Rośnie nowa gwiazda polskiego łyżwiarstwa? Młoda Polka wygrała zawody Pucharu Świata juniorek!

Aż 56 zawodniczek wzięło udział w rywalizacji na 1 000 metrów podczas pierwszych zawodów Pucharu Świata w sezonie 2023-24. Najszybsza z tego grona okazała się Wiktoria Dąbrowska, która uzyskała czas 1:18,88 i aż o 0,81 s wyprzedziła Austriaczkę Jeannine Rosner, która zajęła drugą pozycję.

Dla Wiktorii to życiowy sukces w zawodach juniorskiego Pucharu Świata. Co prawda przed rokiem w Seinajoki (Finlandia) na tym samym dystansie stanęła na podium, zajęła jednak wówczas drugie miejsce. Tym razem po raz pierwszy była najlepsza. Warto wspomnieć, że uzyskany przez nią czas jest niewiele słabszy od wykręcanego przez starsze koleżanki startujące w Grupie B seniorskiego Pucharu Świata.

Wiktoria bardzo dobrze spisała się także na najkrótszym dystansie (500 metrów), na którym zajęła 4. pozycję. Jesteśmy dumni mając w muchach naszej szkoły takich uczniów. Kolejne zawody juniorskiego Pucharu Świata w łyżwiarstwie szybkim zaplanowano na 2-3 grudnia we włoskim Collalbo. Trzymamy kciuki i życzymy dalszych sukcesów.

• Puchar Polski w łyżwiarstwie szybkim

Łyżwiarze już na lodzie! ❄️⛸️

W najbliższy weekend pierwsze zawody - Puchar Polski w Warszawie! ‼️

Inauguracja sezonu na torze długim w sezonie 2023/2024! Już w ten weekend, czyli 25 i 26 listopada będziemy mogli śledzić rywalizację zawodników podczas PGE Pucharu Polski w łyżwiarstwie szybkim. Na warszawskich Stegnach odbędzie się pierwsza edycja tych zawodów. W trakcie dwudniowej rywalizacji swoje umiejętności zaprezentują młodzicy, juniorzy, seniorzy oraz zawodnicy masters.

• Listopadowe wyjście do kina

13 października br. w polskich kinach pojawiła się nowa, niezwykła ekranizacja uhonorowanej Literacką Nagrodą Nobla powieści Władysława Reymonta Chłopi w reżyserii DK Welchman i Hugh Welchmana. To polski kandydat do nagrody Oscara w kategorii Najlepszy Film Międzynarodowy.

13 listopada uczniowie klas 2-4 w ramach projektu „Klasa w Warszawie. Warszawa z Klasą.” obejrzeli tę produkcję. Młodzież przyjęła film entuzjastycznie, zwłaszcza, że historia lipieckich chłopów została opowiedziana współczesnym językiem filmowym. Artystycznie wykonana animacja również wzbudziła zachwyt młodych widzów. Najbardziej jednak podobała się filmowa narracja opowiedziana z perspektywy Jagny Paczesiówny. Dzięki niej omówienie lektury przerodziło się w dyskusję na temat wolności kobiet.

• Próbna matura z Operonem

W tym roku szkolnym 2023/2024 po raz kolejny nasi maturzyści napiszą próbną maturę. Tegoroczna edycja odbywa się w dniach 21 – 24 .11.2023 r.

Próbna matura to szansa sprawdzenia się przed najważniejszym majowym egzaminem.

Próbna Matura z Operonem to ogólnopolska akcja, w ramach której przeprowadzany jest próbny egzamin maturalny dla uczniów liceów i techników w całym kraju:

Udział w Próbnej Maturze z Operonem zapewnia m.in:

1. oswojenie się uczniów z formułą egzaminu i przeprowadzenie próby generalnej przed egzaminem państwowym (dostarczone przez wydawnictwo Operon arkusze w pełni odzwierciedlają arkusze egzaminacyjne zgodnie z aktualnymi wymaganiami egzaminacyjnymi CKE);
            2. możliwość sprawdzenia wszelkich aspektów organizacyjnych w szkole, istotnych przy przeprowadzeniu egzaminu maturalnego;
            3. diagnozę poziomu wiedzy uczniów oraz identyfikację obszarów wymagających powtórzenia;
            4. możliwość weryfikacji postępów w przygotowaniu uczniów do egzaminu państwowego poprzez organizację Próbnej Matury.

Próbna Matura z Operonem jest organizowana od 16 lat i corocznie przystępują do niej tysiące szkół z całej Polski. W tym nasze liceum!

ŻYCZYMY POWODZENIA!!!

• Apel z okazji Święta Odzyskania Niepodległości

W dniu 14.11. 2023 r.  w naszym liceum odbył się uroczysty apel z okazji 105 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przygotowany przez uczniów z klasy III B. Podczas apelu padły bardzo ważne dla Naszej Społeczności Szkolnej słowa dotyczące wolności, która należy do największych darów dla każdego Polaka. W listopadzie 1918 roku, po 123 latach nieobecności na mapach politycznych Europy, Polska odzyskała niepodległość. Stało się to głównie dzięki wytrwałości i ofiarności aktywnej części polskiego społeczeństwa, które w okresie niewoli przekazywało nowym generacjom młodych Polaków przywiązanie do  języka i kultury narodowej.